Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò totos123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ThanosD στις 09-03-2007, 13:38. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-01-2007, 19:36 23172

    Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Γεια χαρά ....

    Είμαι εντελώς αρχαριος!!!

    Λοιπόν έχω καταλήξει να ασχοληθώ κυρίως με την Visual C# (και λιγακι με V. Basic) 2005....

    Το θέμα είναι ότι επειδή είμαι εντελώς ασχετος από αρχες προγραμματισμού, κάποιοι μου πρότειναν να ξεκινησω πρώτα με κάποια βιβλία για αρχες προγραμματισμού ΟΟΡ....

    Λοιπόν έψαξα στο Amazon, και τα βιβλία για "Computer Programming" που βρίσκω είναι ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με κάποια ΟΟΡ γλώσσα προγραμματισμού....

    π.χ. Introduction to Computer Programming with C++ ή Introduction to Computer Programming with Java.....

    Δηλαδή δεν βρίσκω για Computer Programming ανεξάρτητα από συγκεκριμμένη γλώσσα...

    Κάποιος φίλος μου πρότεινε να ξεκινήσω με UML και το Code Complete και Operation Systems Concepts....
    Βασικά για UML το βρίσκω αρκετό....δηλαδή να μην μπλέξω εξολοκλήρου με παρα πολλή θεωρία , OSes, κτλ....

    Νομίζω ότι επειδή βιάζομαι να αρχίσω να γραφω κώδικα (σωστά όμως), καλό θα ήταν να μελετήσω UML μαζί με κάποιο βιβλίο για Computer Programming, το οποίο να δίνει τις γνώσεις για ΟΟΡ, classes, objects, variables, data types, methods, κτλ.....

    Οπως προείπα όμως βρίσκω μόνο βιβλία όπως Sams Teach Yourself C# in 21 Days....Θα είναι καλό να διαβάσω UML και το Sams Teach Yourself C# in 21 Days, ή UML + καποιο γενικό βιβλίο προγραμματισμού ΟΟΡ + Sams Teach Yourself C# in 21 Days......???

    Αν εχετε να προτείνετε κάποια άλλη "ΦΟΡΜΟΥΛΑ" (δλδ. συνδυασμό βιβλίων) ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ!!!! Big Smile
  •  10-01-2007, 11:21 23302 σε απάντηση της 23172

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Καλα ρε Παιδιά....Κανείς δεν ξερει να προτείνει μερικά καλα βιβλία???

    Εσεις , εν πάσει περιπτώσει, τι διαβάζετε??
  •  11-01-2007, 01:42 23354 σε απάντηση της 23302

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Σε παραμελήσαμε λίγο είναι η αλήθεια! Οι δουλειές βλέπεις...:(

    Χμ, εγώ χωρίς να θέλω να προκαλέσω "ιερό πόλεμο" θα πρότεινα πρώτα να διαβάσεις κάτι που να σου δώσει τις βασικές αρχές του OOP και μετά να προχωρήσεις σε UML. H σειρά της Sams είναι καλή για να πάρεις μερικές βασικές ιδέες για C# αλλά δεν θα σε μάθει πολλά πράγματα από OOP.

    Για OOP δεν έχω κάτι να σου προτείνω αυτή τη στιγμή, αλλα...κοίτα τι σου βρήκα!

    http://www.dmst.aueb.gr/dds/mlang/index.htm 

    Ρίξε μια ματιά εδώ, περιέχει ΚΑΙ βασικές αρχές αντικειμενοστρεφούς προγραμματισμού με πολύ λίγα και όμορφα λόγια, από τον γνωστό μας Δρ. Διομήδη Σπινέλλη. Πιστεύω οτι θα σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-01-2007, 10:30 23358 σε απάντηση της 23354

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Στο www.pdfchm.com αφού πρώτα κάνεις εγγραφή θα καταφέρεις να βρείς πολλά free e-books τα οποια μπορείς να κατεβάσεις.Βιβλία αποκλειστικά για OOP χωρίς γλώσσα δύσκολα θα βρεις.Όσο για c# το site είναι υπερπλήρης συγκεκριμένα ψάξε στον εκδοτικό οίκο Apress.

  •  11-01-2007, 11:09 23360 σε απάντηση της 23358

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    UML και το Sams Teach + Visual C# 2005 (kevin Hoffman) είναι καλό για starters

    αφου καλύπτει λιγο πολύ τα πάντα!!Θα σου πρότεινα να ψάχνεις απλά παραδείγματα απο το internet αυτό θα σε βοηθήσει περισσότερο απο κάθε βιβλίο!!
    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  19-01-2007, 02:47 23734 σε απάντηση της 23172

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Παίδες συγγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση..........

    Σας υπερευχαριστώ ΟΛΟΥΣ!!!!

    Οι απαντήσεις σας ήταν υπερ-πολύτιμες, και μου δώσαν πολύ βούτυρο.....για το ψωμί μου.......

    Τα resources που προτείνετε είναι θαυμάσια, θα τα κοιτάξω όλα ένα-ενα και ίσως να διαβάζω παράλληλα......

    Βασικά έπεσε στα χέρια μου ένα πολύ καλό βιβλιαράκι (Sams) που ιλάει για ΟΟΡ μαζί με UML. Οπότε κάτι τέτοιο νομίζω για αρχή είναι πολύ καλό μαζί με αυτά που μου προτείνετε, και στην συνέχεια θα περάσω σε κάποιο βιβλίο που να ασχολείται κατεξοχίν με C#, όπως αυτό που είπε ο ironball, αλλά και κάποια άλλα e-books που έχω υπόψιν μου για C#.....

    Nα'στε καλά και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.....΄)
  •  09-03-2007, 13:38 26184 σε απάντηση της 23734

    Απ: Βιβλία για προγραμματισμό και πιο ειδικά για C#.....!!

    Κι εγώ ήμουν έτοιμος να postάρω ενα παρόμοιο topic γιατί δυσκολευόμουν να βρώ καλά βιβλία για C#. Σας ευχαριστώ πολύ!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems